Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MOTORYZACJA
   
COUNTRY:
         
 

Home NEWS
   
Aktualności
   
Testy samochodów
Samochody uzywane
Wystawy
   
Multimedia
   
Galerie zdjęć
Video News
Wywiady
   
Szukaj
   
Katalog Dealerów
Autokomisy
Autozłom
Części zamiwnne
Serwis i naprawa
Serwis opon
Tachograf
Pomoc drogowa
Nauka jazdy
Ceny aut używanych
Raport awaryjności
Raport spalania
Ceny paliw
Stacje benzynowe
Kontrola pojazdów
Przejścia graniczne
Urzędy celne
Spedycja logistyka
   
F1
   
Rajdy
   
Paryż Dakar
NASCAR
Mistrzostaw Świata
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Polski
Rajd IRC
RPP
Amatorskie
   
Motosport
   
Sporty motocyklowe
Sportu samochodowe
   
Tuning
   
Testy opon
Alufelgi relingi
Firmy tuningowe
Auta użytkowników
Car Audio
Multimedia
Akcesoria
   
Motocykle
   
Opisy motocykli
Opisy skuterów
   
Flota
   
4x4
   
Opisy aut 4x4
Filmy 4x4
Galerie 4x4
   
Prawo
   
Kodeks drogowy
Taryfikator
Wzory dokumentów
Znaki drogowe
Prawo jazdy
Ubezpieczenia
Porady prawne
Odszkodowania
   
Concept Cars
   
Zabytkowe
   
Historia motoryzacji
   
Porady
   
Raporty
   
Pierwsza pomoc
   
Uwaga wypadek
   
   
 
   
   
Nauka jazdy
   
 
Katalog nowości
   
   
 
 
 
   
 

Dział VIP Car GMI

   
   
Kontakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
 
   

   
   
 
Motoryzacja News Professional
     

Dział motoryzacja to dział w całości poświęcony motoryzacji, nowościom z tej branży, wystawom, nowym modelom marek samochodowych.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
               
Polska USA i Kanada Dania Szwecja Belgia Holandia Anglia Dodatkowe informacje: Francja Niemcy i inne
               
 
 

Osobistości dawnej polskiej motoryzacji

Stanisław Grodzki (1866 - 1927)

Pionier polskiej motoryzacji. Prawdopodobnie to on sprowadził na ziemie polskie (będące wówczas pod zaborami) pierwszy automobil. Grodzki był warszawskim przemysłowcem, który przejął po ojcu Alfredzie firmę sprzedającą maszyny, narzędzia i nasiona dla rolników. Ale pasjonowały go pojazdy. Sprowadził do Królestwa Polskiego samochody Benza i Peugeota. Peugeot Grodzkiego wykonał historyczny przejazd po Warszawie 25 sierpnia 1896 roku. Przemysłowiec został też przedstawicielem wybranych przez siebie marek i w tym samym roku sprzedał pierwsze auto prywatnemu klientowi. 10 lipca 1897 roku Grodzki wyruszył swoim Peugeotem z Warszawy do Paryża, gdzie dotarł 26 lipca 1897 roku.

Tadeusz Tański (1892 - 1941)

Wybitny polski inżynier, czołowy konstruktor Centralnych Warsztatów Samochodowych. Jego ojciec, Czesław Tański, był malarzem, a zarazem wynalazcą marzącym o lataniu i tworzącym modele latające. Nic dziwnego, że syn odziedziczył po nim nie tylko zmysł technika nowatora, ale i fantazję. Tadeusz Tański studiował we Francji, tam w 1916 roku skonstruował największy silnik w ówczesnym świecie. Był to dwunastocylindrowy lotniczy silnik o mocy 520 KM. Tański wrócił do Polski w 1919 roku i dołączył do zespołu CWS. Był jednym z głównych twórców CWS T-l. Tak wspominał tę postać Witold Rychter w „Moich dwóch i czterech kółkach": „Powiedziałem, że Tadeusz Tański był fantastą. Najpierw ustalał bowiem ogólny kształt maszyny, rysował jej wygląd zewnętrzny (...), a dopiero potem brał się do technicznego rysunku z wymiarowaniem części. Mówił, że »Jeżeli maszyna jest ładna i estetyczna, to będzie i dobra w pracy«. (...) Był to konstruktor - moim zdaniem - fenomenalny, konstruktor poeta, który potrafi zbudować wszystko i prawie z każdej dziedziny techniki". Podczas wojny Tański zaangażował się w działalność konspiracyjną, co przypłacił życiem. Zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Kazimierz Meyer (1884 - 1944)

Dyrektor Centralnych Warsztatów Samochodowych od 1918 roku, od początku pełnienia swojej funkcji starał się o stworzenie pierwszego polskiego samochodu. Inżynier z dyplomem Politechniki Lwowskiej, podpułkownik Wojska Polskiego. Jak podaje Jan Tarczyński w książce „Samochody inż. Tańskiego", powołując się na wspomnienia rodziny inżyniera, dla dobra zakładu nie pobierał on pensji dyrektorskiej, a jedynie wojskową. Inżynier Meyer tuż przed wojną został dyrektorem Zakładu Oczyszczania Miasta. Wsławił się wówczas tym, że pojazdem należącym właśnie do tego przedsiębiorstwa wywieziono z Warszawy do Lublina „Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki, by ratować obraz przed Niemcami. Inżynier zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Witold Rychter (1902 - 1948)

Jedna z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych postaci polskiej motoryzacji. Świetny kierowca, także sportowy, zdobywca licznych nagród w zawodach samochodowych i motocyklowych, pilot, rzeczoznawca, instruktor jazdy i egzaminator, twórca licznych książek i artykułów. Kronikarz dziejów rodzimej motoryzacji, autor m.in. takich książek, jak: „Moje dwa i cztery kółka", „Dzieje samochodu", „Skrzydlate wspomnienia". W 1926 roku ustanowił rekord prędkości jazdy na motocyklu w Polsce, kilkukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w wyścigach motocyklowych. Brał udział w niezliczonych zawodach. W 1935 roku w Rajdzie Monte Carlo zajął 49. miejsce. Podczas zawodów jeździł m.in. Tatrą, Hudsonem, Chevroletem czy pożyczonym od bogatego kupca futrzanego Packardem. Badał zależność między ilością wypitego alkoholu a zdolnością do prowadzenia pojazdów. Testy przeprowadzane były z użyciem prawdziwej wódki i prawdziwego samochodu, pod kontrolą trzeźwych ekspertów w roli pasażerów. Rezultaty zostały ujęte w tak zwanej Tabeli Rychtera. Od 1924 do 1962 roku przeegzaminował ponad 50 tys. kandydatów na kierowców. Podczas wojny zastępca dowódcy oddziału pancernego w Kiwercach. Uciekł z transportu do obozu koncentracyjnego, wyskakując z pociągu. Pod koniec wojny mieszkał w Gołąbkach pod Warszawą. Zarabiał na życie, wyrabiając drewniane łyżki. Po wojnie był przez pewien czas dyrektorem technicznym Państwowych Zakładów i Warsztatów Samochodowych, pracował też jako rzeczoznawca i redaktor.

Stanisław Panczakiewicz (1900 - 1982)

Słynny konstruktor nadwozi, pracujący zarówno w czasach przedwojennych, jak i w latach PRL. Pochodził z Warszawy, studia odbył we Francji. W 1927 roku objął stanowisko kierownicze w Centralnych Warsztatach Samochodowych przy ul. Terespolskiej w Warszawie i tworzył nadwozia do samochodów CWS. To właśnie spod ręki Panczakiewicza wyszedł projekt samochodu Lux-Sport, pięknego prototypu z lat międzywojennych. Typowe dla Stanisława Panczakiewicza było używanie elementów drewnianych w projektowanych pojazdach. Chciał wykorzystać drewno także w Syrence, ale ostatecznie nie zdecydowano się na to rozwiązanie w produkcji seryjnej. Nadwozie Syreny zostało jednak ukształtowane właśnie według projektu Panczakiewicza. Konstruktor wymyślił też wygląd kabiny ciężarówki Star-20, pierwszego polskiego pojazdu powojennego.

Cezary Nawrot (1931 - 2004)

Pracujący w Fabryce Samochodów Osobowych projektant nadwozi do wielu słynnych polskich pojazdów, zwłaszcza znanych prototypów. Wśród nich znalazła się między innymi Syrena Sport, nazywana przez zagranicznych dziennikarzy najładniejszym autem zza żelaznej kurtyny. Absolwent Politechniki Warszawskiej, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poza Syreną Sport tworzył lub współtworzył także projekty nadwozi takich aut, jak Ogar, Syrena Bosto, Warszawa 223, Polonez Caro, Fiat 126p Bombel, Syrena Mikrobus. Projektował też sprzęty gospodarstwa domowego.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  GMI

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  GMI

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  GMI

Polska firma Solaris produkująca doskonałej jakości autobusy hybrydowe poszerza rynki zbytu. Kolejnym krajem decydującym się na zakup autobusów tej marki jest Finlandia a dokładnie miasteczko Tampere.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
Wykaz stacji benzynowych
 
                       
                 
                       
                 
                       
   

1-2 -3

INNE

             
 
 
Uwaga wypadek - postępowanie w razie wypadku, numery alarmowe w Polsce i Europie  
   
 


 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.